Protahovací trny jsou svérázné nástroje
Říká vám něco výraz „protahovací trn“? Pro člověka, co se nezabývá strojírenstvím, to může být naprosto neznámý předmět, a z jeho názvu se pak snaží vydedukovat jeho podobu, tvar a také použití. Ne, skutečně to není žádný pichlavý trn, jako má růže nebo akát, jde o velice svéráznou strojírenskou pomůcku, nepostradatelnou pro některé výrobní procesy. Co je například pro „protahováky“ typické?
Jiným nástrojem to nevyrobíte – protahovací trny se využívají hlavně tam, kde dotčený obráběcí proces nelze provést jiným způsobem. Jsou to například různé drážky a vnitřní otvory atypického vzhledu, jako třeba otvor tvaru sedmicípé hvězdy nebo i nepravidelné a osově nesouměrné otvory. Typickým příkladem takového výrobku je vložka do patentního zámku ve vašich dveřích – vložky do zámků ničím jiným nevyrobíte a vzhledem k tomu, že jsou jich na trhu miliony kusů, protahovací trny se počtem vyrobených kusů bezpečně zaplatí.
Protahováky jsou drahé – protahovací trny, např. ČSN 221810 i nástroje se zhotovují jakožto speciální nástroje pro velký počet sérií obrobků. Jinými slovy protahovák se vám musí vyplatit, respektive zaplatit velkým počtem vyrobených (obráběných) kusů, neboť jeho cena nebývá zrovna zanedbatelná. Počítejte někdy s tisíci korunami až desítky tisíc korun.
Výroba je velmi přesná – u práce s protahovákem jste ušetřeni nepřesnostem při výrobě, které se týkají například soustružení – jestliže soustružník nastaví špatnou hodnotu přísuvu a ubere větší třísku, vznikne zmetek, který již není v rozměrové toleranci. U protahováku veškerou výrobní operaci provede nástroj od začátku až do konce – k finálnímu rozměru – vyhnete se tím tedy onomu „lidskému chybujícímu faktoru“.
Musíte mít protahovačku – k práci protahovacího trnu je třeba mít i patřičný stroj, tedy buď protahovačku, anebo hoblovku s protahovací funkcí. Tyto stroje jsou dle směru práce řezného nástroje buď vodorovné (častější) nebo svislé.