Hezký domov v pronajatém bytě
Část lidà žije i celý život v pronajaté nemovitosti. V pronájmech jasnÄ› vedou byty, kde bydlà nejvÄ›tÅ¡Ã poÄet lidÃ. Jenže problém je, že v naprosté vÄ›tÅ¡inu pÅ™Ãpadů jde o starÅ¡Ã zástavbu, kde rekonstrukce jeÅ¡tÄ› z původnà podoby neprobÄ›hla, a nebo od nà uplynula spousta let. SžÃt se s bytem který neodpovÃdá vaÅ¡im pÅ™edstavám po technické i designové stránce nenà vždy jednoduché, a lidé tak hledajà možnosti jak si nájemnà bydlenà co nejvÃce zútulnit. Jsou byty kde to půjde snadno, ale jsou také byty, kde by nájemnÃk nejradÄ›ji vÅ¡echno zboural a pÅ™edÄ›lal. Jenže právÄ› to, že nemovitost nenà naÅ¡e, nás znaÄnÄ› limituje.
V nájemnà smlouvÄ› majà vÄ›tÅ¡inou majitelé nemovitostà zakotveno, že je zakázáno v bytÄ› Äi domÄ› provádÄ›t jakékoliv stavebnà práce. Velmi Äasto se setkáváme s pÅ™Ãpady kdy si nájemnÃk nemůže ani zatlouct hÅ™ebÃk do stÄ›ny. V takovém pÅ™ÃpadÄ› by se majitel bytu mohl postarat o to aby to u nÄ›j nÄ›jak vypadalo a nájemnÃk se nemusel stydÄ›t za to kde bydlÃ. Jenže nemovitostà k bydlenà je málo, a tak si nemovitosti ve Å¡patném technickém stavu pronajÃmajà lidé i když jim nevyhovuje.
Co dělat?
Pokud bydlÃte v opravdu starém bytÄ›, kde si pomalu nemůžete ani dát kvÄ›tiny na stůl, budete muset nejprve zajÃt za majitelem bytu, zda nenà nÄ›co co by vám povolil. PÅ™Ãpadný souhlas je potÅ™eba mÃt v pÃsemné formÄ›. Bez souhlasu se do vÄ›tÅ¡Ãch úprav nepouÅ¡tÄ›jte – protože by po vás majitel mohl chtÃt uvést nemovitost do původnÃho stavu, byÅ¥ byste cenu jeho bytu zvýšili. NejlepÅ¡Ã je si alespoň donést vlastnà nábytek a vymalovat, což ale opÄ›t ne každý majitel povolÃ. Pak jsou na Å™adÄ› hezké závÄ›sy a záclony, bytové doplňky a tÅ™eba i koberce. Jestli si nevÃte rady, konzultujte váš problém s designérem, který vám poradà jaké zásahy by byly cenovÄ› dostupné a snadno proveditelné. Výsledkem může být útulnÄ›jÅ¡Ã domov.